Poklepání základního kamene v mosteckém parku Střed zahájilo jeho proměnu

Poklepání základního kamene v mosteckém parku Střed zahájilo jeho proměnu
22. 6. 2022

Poklepáním na základní kámen byla ve středu 22. června 2022 ve 14 hodin symbolicky zahájena rekonstrukce parku Střed. Poklepání základního kamene se ujal primátor města Mostu Jan Paparega, náměstek primátora Marek Hrvol, ředitel Nadace Karel Komárek Family Foundation Luboš Veselý, Till Rehwaldt za ateliér krajinné architektury Rehwaldt Landscape Architects, Patrik Hoffman za architektonické studio Atelier Hoffman a Miloš Náprstek, jednatel společnosti Gardenline, s. r. o., která je realizátorem stavby.

 

„Obnovu chátrajícího parku Střed jsme považovali od začátku našeho působení v Mostě za důležitý krok ke zlepšení veřejného prostoru ve městě. Jsem rád, že se spousta lidí z Mostu, stejně jako my, pro tento záměr nadchla. Společně s nimi, s architekty a s podporou Nadace Proměny Karla Komárka se nám podařilo připravit kvalitní projekt, jehož realizaci právě zahajujeme,“ uvedl Jan Paparega, primátor města Mostu. 

Nadace Proměny Karla Komárka přispěla na obnovu parku Střed finanční částkou ve výši 25 milionů korun a odbornou podporou. Na tvorbě projektového záměru se podílela řada odborníků, organizací a také veřejnost – budoucí uživatelé parku, kteří do projektu vnesli vlastní přání a potřeby. 

„Právě díky tomu věříme, že se park Střed stane pro řadu lidí oblíbeným místem. Když se lidé podílejí na proměně veřejného prostoru, začnou ho vnímat jako vlastní. Rádi se pak na místo, k jehož obnově přispěli, vracejí a také ho ochraňují. Zaplnění parku lidmi pak přirozeně promění vylidněná místa ve funkční a bezpečný veřejný prostor,“ vysvětlil význam participace veřejnosti při proměně veřejného prostoru a zároveň myšlenku Nadace Proměny ředitel Nadace Karel Komárek Family Foundation Luboš Veselý. 

Návrh architektů vybraný v architektonické soutěži Cena Nadace Proměny Karla Komárka pracuje i s rizikem vandalismu a s tím, aby město zvládlo udržet provoz parku do budoucna.

Myšlenku udržitelnosti symbolizuje také základní kámen parku. Žulová deska s nápisem Základní kámen – Znovuzrození parku Střed 22. 6. 2022 pochází z jednoho z bazénů, který bude nahrazen nově vybudovanou kavárnou. Původní žulové desky, které lemovaly bazény, budou využity na sestavení baru v kavárně a také na vybudování zpevněné plochy pod sochou Biologické těleso, která v parku stojí od jeho otevření v 70. letech. Bude také zachována část stávající dlažby v okolí kaskád a spodního bazénu. Využití těchto původních materiálů symbolicky propojí slavnou minulost parku a jeho budoucnost.

Poklepáním na základní kámen byla zahájena rekonstrukce parku. Zároveň se základní kámen stane úplně posledním stavebním prvkem, který bude před kolaudací umístěn na své konečné místo, kterým je vrchol baru v kavárně. Kámen bude sloužit jako barový pult, a připomínat tak budoucím návštěvníkům parku datum zahájení Znovuzrození parku Střed.  

Očekávaný termín, kdy bude park pro veřejnost otevřen, je září 2023.

Projekt Znovuzrození parku Střed v Mostě podporuje Nadace Proměny Karla Komárka odbornou podporou a finanční podporou ve výši 25 milionů korun.

 

Související články